O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Jazoirning yangi elchisini qabul qildi
“Jazoirning O‘zbekistondagi yangi tayinlangan elchisi Jamila Ashur xonimdan ishonch yorliqlari nusxalarini qabul qildik, – deb yozdi O‘zbekiston TIV rahbari o‘zining telegram-kanalida. – Uchrashuv davomida joriy yil iyun oyida Jazoirga amalga oshirilgan rasmiy tashrifimiz yakunlari hamda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari yuzasidan fikr almashdik. Savdo-iqtisodiy, investitsiya, taʼlim, madaniyat va boshqa istiqbolli yo‘nalishlardagi hamkorlikni yana-da faollashtirishga tayyor ekanimizni bildirdik.
Elchi xonimga O‘zbekistondagi masʼuliyatli va sharafli faoliyatida ulkan muvaffaqiyatlar tilaymiz”.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston va Jazoir o‘rtasida diplomatik munosabatlar 1992-yil 30-iyunda o‘rnatilgan. Jamila Ashur 2023–2026-yillarda Jazoir elchixonasiga rahbarlik qilgan Mohamed Irki o‘rniga tayinlandi.
2026-yil may oyida Jazoirda O‘zbekistonning birinchi elchisi Mansurbek Qilichev akkreditatsiyadan o‘tgan.