O‘zbekiston va Vengriya oliy taʼlim va innovatsiya sohasida kelishuvlarga erishdi
Tashrif davomida Obuda universiteti rektori Levente Kovach hamda ushbu oliy taʼlim muassasasining fakultet va ilmiy-tadqiqot institutlari rahbarlari bilan muzokaralar o‘tkazilib, tomonlar akademik, ilmiy va innovatsion hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qildi.
Uchrashuvda ikki mamlakat oliy taʼlim muassasalari o‘rtasidagi sheriklikni kengaytirish, qo‘shma taʼlim dasturlari, ilmiy-tadqiqot loyihalari va innovatsion infratuzilmani rivojlantirishga qaratilgan qator kelishuvlarga erishildi.
Zamonaviy ilmiy-texnologik platformalarni yaratish, akademik almashinuvlarni kengaytirish, ilg‘or taʼlim amaliyotlarini joriy qilish, ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish bo‘yicha qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Tomonlar institutsional aloqalarni yana-da mustahkamlash, universitetlar o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish va O‘zbekistondagi oliy taʼlim islohotlarini qo‘llab-quvvatlash uchun vengriyalik hamkorlarning ilmiy-texnologik salohiyatini jalb qilishdan o‘zaro manfaatdor ekanini taʼkidladi.
Muloqot yakunida erishilgan kelishuvlar ikki mamlakatning tegishli idoralari, taʼlim muassasalari va manfaatdor tashkilotlarining yaqindan muvofiqlashtirishi ostida tizimli va bosqichma-bosqich amalga oshirilishi belgilab qo‘yildi.