AQSH Isroilning Suriya aviabazasiga yo‘llagan zarbalarini “keraksiz keskinlashuv” deb atadi
Qayd etilishicha, 18-avgust kuni Isroil zarbalari natijasida Turkiya chegarasidan qariyb 70 kilometr uzoqlikda joylashgan aviabazaning uchish-qo‘nish yo‘lagi va omborxonalari shikastlangan. Jabrlanganlar haqida hozircha maʼlumot yo‘q.
AQSHning Turkiyadagi elchisi hamda Suriya va Iroq bo‘yicha maxsus vakili Tom Barrak Vashington ushbu zarbalardan “chuqur xavotirda” ekanini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Suriya prezidenti Ahmad ash-Sharaa o‘ziga bo‘ysunuvchi qurolli tuzilmalarni tashkil etmayapti va Isroil bilan ziddiyatni yumshatish tarafdori ekanini bir necha bor taʼkidlagan. AQSH tomonlar o‘rtasidagi diplomatik muzokaralarga ko‘maklashishga tayyor.
Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahuning idorasi Suriya Turkiya qo‘shinlarining aviabazaga joylashishiga ruxsat berib, xavfsizlik sohasidagi status-kvo kelishuvlarini buzishga yaqin qolganini qayd etdi. Isroil bunday holat uning xavfsizligiga tahdid solishidan ogohlantirgan.
Turkiya bu ayblovlarni rad etib, ularni Isroilning Suriya suverenitetiga qarshi zarbalarini oqlashga urinish deb atadi. Shuningdek, Anqara Suriya hukumati bilan hamkorlikni davom ettirishi va mamlakatda beqarorlikka yo‘l qo‘ymasligini bildirdi. Shu bilan birga, Turkiya o‘z harbiylarini Abu Duhur bazasiga joylashtirganini tasdiqlamadi.
Aviabaza 2013-yildan beri to‘laqonli harbiy aerodrom sifatida foydalanilmayotgan edi va 2024-yil dekabr oyida sobiq prezident Bashar Asadning ag‘darilishiga olib kelgan hujumlar chog‘ida isyonchi kuchlar nazoratiga o‘tgan. Shundan so‘ng Suriya jangovar harakatlar davomida vayron bo‘lgan harbiy infratuzilmani tiklay boshladi.
Ushbu zarbalar Isroilning so‘nggi oylarda Suriyaga uyushtirgan eng jiddiy hujumlaridan biriga aylandi va mintaqada keskinlik kuchayib borayotgan bir paytda sodir bo‘ldi.