O‘zbekiston Prezidentining Parlament va xalqqa yo‘llagan Murojaatnomasi turk tilida nashr qilindi
• 147ANQARA, 29-yanvar. /“Dunyo” AA/. Shu yilning 28-yanvar kuni mamlakatimizning Anqara shahridagi elchixonasi va Tashqi ishlar vazirligi tashabbusi bilan Turkiyaning “Anadolu Group” kompaniyasi ko‘magida Prezident Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlis va xalqqa yo‘llagan Murojaatnomaning turk tilidagi nashri hamda “O‘zbekiston – sehrli diyor” nomli fotoalbom va fotoko‘rgazma taqdimoti tashkil etildi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Tadbir Turkiya jamoatchiligi, ekspertlar, akademik va ommaviy axborot vositalari vakillari, ishbilarmon doiralar uchun zamonaviy O‘zbekiston taraqqiyotining asosiy ustuvor yo‘nalishlarini taqdim etish uchun muhim maydonga aylandi. Ishtirokchilarga O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning strategik yo‘nalishlari, ochiqlik, pragmatizm va yaxshi qo‘shnichilik tamoyillariga asoslangan tashqi siyosiy yondashuvlarning yaxlit manzarasi taqdim etildi.
Murojaatnoma nafaqat ichki xarakterdagi dasturiy hujjat, balki xorijiy hamkorlar uchun O‘zbekistondagi yangilanishlar mantig‘i va uzoq muddatli taraqqiyot istiqbolini chuqurroq anglash imkonini beruvchi muhim manba ekani alohida taʼkidlandi.
O‘zbekiston–Turkiya munosabatlari uchun bunday tadbirning o‘tkazilishi siyosiy muloqotni chuqurlashtirish va amaliy hamkorlikni kengaytirish nuqtai nazaridan alohida ahamiyatga ega. Murojaatnomaning turk tilida taqdim etilishi Toshkentning islohotchilik kun tartibini yanada aniq va mazmunli idrok etishga yordam beradi hamda kelgusidagi gumanitar va ishbilarmonlik hamkorlik uchun mustahkam poydevor yaratadi.
Ishtirokchilar O‘zbekistonga salmoqli iqtisodiy, investitsiyaviy va tranzit salohiyatiga, mintaqaviy barqarorlikni taʼminlashda muhim o‘ringa ega bo‘lgan ishonchli hamkor sifatida ko‘rilayotganini taʼkidladi.
Tadbir mamlakatning asosiy intellektual va madaniy markazlaridan biri bo‘lgan “Millet Kütüphanesi” Turkiya Prezidenti Milliy kutubxonasida o‘tkazilgani unga alohida ramziy maʼno bag‘ishladi. “Millet Kütüphanesi” Turkiyaning zamonaviy gumanitar va strategik kun tartibi shakllanadigan, konseptual asarlar taqdimoti va xalqaro ilmiy-madaniy tadbirlar o‘tkaziladigan makondir.
Milliy kutubxona (Millet Kütüphanesi) Turkiyaning intellektual va taʼlim markazini shakllantirish bo‘yicha infratuzilmaviy va madaniy loyihaning bir qismi sifatida yaratilgan Turkiyadagi eng yirik zamonaviy kutubxonadir. Kutubxona 2016-yilda Turkiya hukumati tashabbusi bilan boshlangan keng ko‘lamli tashabbus doirasida tashkil etilgan va 2020-yilda rasman o‘z eshiklarini ochgan.
Aynan ushbu maydonning tanlanishi Turkiyada O‘zbekistonga qaratilayotgan yuksak eʼtiborni, uning aniq strategik qarashga ega, mintaqaviy va xalqaro jarayonlarda roli ortib borayotgan davlat sifatida eʼtirof etilishini taʼkidlaydi.
Murojaatnoma aynan turk tilida taqdim etilgani ham muhim ahamiyatga ega bo‘ldi. Bu O‘zbekiston taraqqiyotining asosiy g‘oyalari va ustuvor yo‘nalishlarini turk auditoriyasiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri, lisoniy va semantik to‘siqlarsiz yetkazish imkonini berdi. Tadbir ishtirokchilari bunday yondashuv hamkorga hurmat ifodasi hamda jamoatchilik va madaniy diplomatiyaning muhim elementi ekanini taʼkidladi.
Uchrashuvda so‘nggi yillarda O‘zbekiston–Turkiya munosabatlari barqaror ijobiy dinamikani namoyish etayotgani taʼkidlandi. Savdo-iqtisodiy hamkorlik faol rivojlanmoqda, sanoat kooperatsiyasi kengaymoqda. To‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati, energetika, transport va logistika, kichik va o‘rta biznes sohalarida qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
Turkiya O‘zbekistonning yetakchi savdo va investitsiyaviy sheriklari qatorida barqaror o‘rin egallab kelmoqda. Respublikada Turkiya kapitali ishtirokidagi korxonalar muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda, taʼlim, innovatsiyalar va kadrlar tayyorlash sohasidagi loyihalar amalga oshirilmoqda.
Gumanitar hamkorlik – madaniy almashinuvlar, universitetlar, ilmiy markazlar va ommaviy axborot vositalari o‘rtasidagi hamkorlik ikki tomonlama kun tartibida muhim o‘rin tutadi. Bu o‘zaro ishonchni mustahkamlash va jamoatchilik aloqalarini chuqurlashtirishga xizmat qiladi.
Taqdimotda so‘zga chiqqan diplomatik korpus va ekspertlar hamjamiyati vakillari Murojaatnoma O‘zbekistonda aholi farovonligini oshirish va barqaror iqtisodiy o‘sishga qaratilgan islohotlarning tizimli va izchil xususiyatini aks ettirishini taʼkidladi.
Turk tahlilchilarining fikricha, Murojaatnomaning turk tilida nashr etilishi ekspertlik va jamoatchilik diplomatiyasini rivojlantirishda muhim qadamdir.
“Anadolu Group” ko‘magida “O‘zbekiston – sehrli diyor” kitob-fotoalbomi va ko‘rgazmasi ishtirokchilar eʼtiboriga havola etildi. Fotoko‘rgazma va fotoalbom zamonaviy O‘zbekistonning madaniy boyligi, sayyohlik salohiyati va jadal o‘zgarishlarini vizual tasvirlar orqali namoyish etish imkonini beruvchi “yumshoq kuch”ning samarali vositasi sifatida tavsiflangan. O‘zbekiston eng yaxshi ranglarda taqdim etilgan bo‘lib, har bir ishtirokchi mamlakatning butun go‘zalligini his qila oldi.