Yanvar 19, 2026. 14:02 • 2 daq
FRANKFURT-MAYN, 19-yanvar. /“Dunyo” AA/. Merzeburg amaliy fanlar universiteti qoshidagi davlat kolleji rahbari, professor Ming Cheng “Dunyo” AA uchun O‘zbekiston Prezidenti raisligida 15-yanvar kuni o‘tkazilgan Tashqi ishlar vazirligi va xorijdagi diplomatik vakolatxonalar faoliyatiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi:
– Germaniya nuqtai nazaridan, Prezident Shavkat Mirziyoyevning yig‘ilishdagi nutqi ham mazmun, ham tuzilma jihatidan yuksak professionallikni namoyish etadigan aniq va istiqbolli tashqi siyosiy qarashdir. U O‘zbekistonning tobora parchalanib borayotgan va geosiyosiy jihatdan murakkab dunyoda o‘zini konstruktiv, ishonchli va samarali ishtirokchi sifatida ko‘rsatishga bo‘lgan intilishini taʼsirchan tarzda taʼkidlaydi.
Prezidentning diplomatik faoliyatga izchillik bilan natijaga yo‘naltirilgan yondashuvi eʼtiborga molik. Sof protokol yoki maʼmuriy diplomatiyadan natijalar, loyihalar va taʼsirga yo‘naltirilgan tashqi siyosatga aniq o‘tish zamonaviy xalqaro standartlarga mos keladi va iqtisodiy, ilmiy va madaniy diplomatiyani nemischa tushunishda keng qo‘llab-quvvatlanadi. Elchilar uchun muvaffaqiyatning o‘lchanadigan ko‘rsatkichlarini aniqlash – masalan, eksport, investitsiya, turizm va qonuniy mehnat migratsiyasi sohalarida – davlatni pragmatik va masʼuliyatli tushunishni aks ettiradi.
Iqtisodiy diplomatiya, investitsiyalarni jalb etish va eksportni diversifikatsiya qilishga kuchli eʼtibor qaratilayotgani ijobiy holatdir. Tashqi savdo, investitsiyalar va strategik sheriklik bo‘yicha keltirilgan maʼlumotlar O‘zbekiston islohotlar dasturining jadalligini taʼkidlab, ochiqlik, ishonchlilik va xalqaro hamkorlik aniq natijalar berayotganini ko‘rsatadi. Logistika, tranzit xarajatlari, O‘zbekiston mahsulotlarining xalqaro maydonda ko‘rinishi kabi tarkibiy muammolar ochiq eʼtirof etilayotgani real va o‘z-o‘zini tanqidiy tahlildan dalolat beradi.
Taʼlim, fan va innovatsiyalar sohasidagi hamkorlikka alohida eʼtibor qaratish Germaniya va Yevropa uchun ham alohida qiziqish uyg‘otadi. Yetakchi xalqaro universitetlarni hamkor sifatida jalb qilish maqsadi, akademik aloqalarni mustahkamlashga intilish umumiy manfaatlarga mos keladi va barqaror hamkorlik, kasbiy rivojlanish va bilim almashish uchun muhim istiqbollarni ochadi.
Va nihoyat, konsullik himoyasini kuchaytirish, fuqarolarni jalb qilish va xorijdagi O‘zbekiston fuqarolarini amaliy qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan aniq chaqiriq alohida eʼtiborga loyiq. “Byurokratik diplomatiya”dan joylarda faol ishlashga o‘tish davlatni zamonaviy, xizmat ko‘rsatishga yo‘naltirilgan tushunishni aks ettiradi.
Umuman olganda, nutq strategik yo‘naltirilgan, islohotlarga asoslangan va xalqaro miqyosda masʼuliyatli tashqi siyosatning yaxlit manzarasini aks ettiradi. Germaniya nuqtai nazaridan, milliy manfaatlarni xolis, ishonchli va hamkorlikda ifoda etadigan yuqori malakali diplomatlarning yangi avlodini tayyorlashga intilish har tomonlama qo‘llab-quvvatlanadi. Bu Germaniya–O‘zbekiston munosabatlarini yanada rivojlantirish, O‘zbekiston va umuman Yevropa o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish uchun mustahkam zamin yaratadi.