Janubiy Koreyaning O'zbekistondagi sobiq elchisi tashqi ishlar vaziri o'rinbosari etib tayinlandi
TOSHKENT, 25-mart. /"Dunyo" AA/. Koreya Respublikasining O'zbekistondagi sobiq elchisi Kim Xi-sang o'z mamlakatining tashqi ishlar vaziri o'rinbosari etib tayinlandi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
2024-yil 12-yanvardan buyon diplomat Cho Txe-yul rahbarlik qilib kelayotgan Janubiy Koreya Tashqi ishlar vazirligida 54 yoshli Kim Xi-sang iqtisodiy diplomatiya bilan shug'ullanadi.
U Seul milliy universitetining Iqtisodiyot fakulteti bitiruvchisi va Edinburg universiteti (Buyuk Britaniya) xalqaro huquq magistri hisoblanadi. 1993-yildan Tashqi ishlar vazirligi tizimida, markaziy apparatda ham, xorijda ham ishlagan. 2022-yil 24-noyabr kuni Kim Xi-sang Toshkentdagi elchi sifatida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga ishonch yorliqlarini topshirgan edi.
2024-yilning 14-mart kuni Tashqi ishlar vazirligida Janubiy Koreya elchisi bilan xayrlashuv uchrashuvi bo'lib o'tdi.