O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasida investitsiyaviy hamkorlik muhokama qilindi
ISLOMOBOD, 12-aprel. /“Dunyo” AA/. Elchi Alisher To‘xtayev Pokistonning “Osaka Batteries” firmasi taʼsischisi, senator Talxa Muhammad Mahmud bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Tomonlar investitsiyalarni jalb qilish istiqbollari, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish uchun sharoit yaratish masalalarini muhokama qildi.
Suhbat davomida diplomat xorijiy sheriklarga mamlakatda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, shuningdek, chet ellik investorlar uchun yaratilgan imtiyozlar haqida batafsil maʼlumot berdi. Mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmining barqaror o‘sishi ko‘p qirrali sheriklikning muhim tarkibiy qismiga aylanayotgani taʼkidlandi.
“Osaka Batteries” raisi uzoq muddatli aloqalarni o‘rnatishdan manfaatdor ekanini bildirdi va Toshkentda vakolatxona ochish tashabbusini ilgari surdi. Uning maʼlum qilishicha, korxona Eron va Turkmaniston orqali o‘tadigan logistika yo‘nalishi bo‘yicha avtomobil, sanoat va energetika sohalari uchun keng turdagi akkumulyatorlarni yetkazib berishni rejalashtirmoqda.
Talxa Mahmudning so‘zlariga ko‘ra, Toshkentdagi filial mahsulotlarni Markaziy Osiyo va MDH davlatlariga reeksport qilish uchun xab vazifasini o‘taydi. Kompaniya delegatsiyasi ushbu loyihani batafsil muhokama qilish uchun joriy yilning may oyida O‘zbekistonga tashrif buyurishni rejalashtirgan.
O‘zbekiston tomoni taklifni ijobiy baholab, zarur amaliy ko‘mak berishga tayyorligini bildirdi. Shu bilan birga, asosiy eʼtibor nafaqat tayyor mahsulot importiga, balki zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, energiya saqlash tizimlari va litiy-ionli yechimlarni rivojlantirishga qaratilishi lozimligi qayd etildi. Mahalliy ishlab chiqarishni tashkil etish respublika hududida to‘laqonli sanoat kooperatsiyasi va yuqori texnologiyali quvvatlarni ishga tushirish uchun asos bo‘ladi.
Muzokaralar yakunida faol muloqotni davom ettirish va yaqin vaqt ichida kompaniya vakillarining tashrifini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.