Futbol bo'yicha O'zbekiston milliy terma jamoasining jahon chempionati yo'llanmasini qo'lga kiritgani AQSh ommaviy axborot vositalari diqqat markazida
Iyun 07, 2025. 11:43 • 3 daq
VASHINGTON, 7-iyun. /"Dunyo" AA/. Amerika Qo'shma Shtatlarining yetakchi ommaviy axborot vositalari futbol bo'yicha O'zbekiston terma jamoasining muddatidan avval jahon chempionati yo'llanmasini qo'lga kiritgani keng yoritmoqda, deb xabar qilyapti "Dunyo" AA muxbiri.
Xususan, dunyoga mashhur  "The New York Times" gazetasida "O'zbekiston milliy terma jamoasi o'z tarixida ilk bor jahon chempionatiga yo'llanma oldi" sarlavhali maqola chop etildi.
Nashrda O'zbekiston terma jamoasi payshanba kuni BAA bilan 0:0 hisobidagi durang natija qayd etib, to'g'ridan-to'g'ri jahon chempionati yo'llanmasini qo'lga kiritgani ta'kidlangan. "Bu natija O'zbekistonni "A" guruhida 2-o'rinda mustahkamladi va BAAni 4 ochkoga ortda qoldirgan holda "JCh-2026" yo'llanmasini kafolatladi", – deya urg'ulangan maqolada.
Materialda O'zbekiston terma jamoasi markaziy himoyachisi Abduqodir Husanov yanvar oyida Angliyaning "Manchester Siti" klubiga o'tgani, jamoa sardori va hujumchisi Eldor Shomurodov Rimning "Roma" futbol klubida to'p surishi urg'ulangan.
Shuningdek, O'zbekiston terma jamoasini bu yildan e'tiboran bosh murabbiy etib tayinlangan Timur Kapadze boshqarayotgani xabar qilingan. U futbolchi sifatida O'zbekiston terma jamoasi safida 119 ta o'yin o'tkazgan. "O'zbekiston 1991-yilda SSSR parchalanganidan keyin mustaqillikka erishdi hamda Rossiya va Ukrainadan keyin jahon chempionati finaliga chiqqan MDH hududidagi uchinchi mamlakat bo'ldi", – deb yozilgan "The New York Times" maqolasida.
Nashrda ta'kidlanganidek, 2026-yilda bo'lib o'tadigan jahon chempionatida tarixda birinchi marta 48 ta jamoa ishtirok etadi.
"World Soccer Talk" nashri ham Markaziy Osiyo futboli uchun ulkan yutuq sifatida O'zbekiston terma jamoasi o'z tarixida ilk bor 2026-yilda AQSh, Meksika va Kanadada bo'lib o'tadigan futbol bo'yicha jahon chempionatiga yo'llanma olgani haqida yozdi.
"O'zbekiston futboli tarixi 1992-yildan, ya'ni mamlakat mustaqillikka erishganidan boshlandi. O'shandan beri milliy terma jamoa barqaror o'sish va intiluvchanlikni namoyon etdi, ayniqsa, 2011-yilgi Osiyo Kubogi yarim finaliga qadar etib bordi – bu turnirdagi eng yaxshi natijasidir", – deyilgan manbada.
Ta'kidlanganidek, jahon chempionati yo'llanmasi qo'lga kiritilgani haqidagi xushxabar O'zbekistonda katta xursandchilik bilan kutib olindi. "Muxlislar Toshkent va boshqa shaharlar ko'chalariga mamlakat bayroqlarni ko'tarib, jo'r bo'lib davlat madhiyasini kuylashdi. Ushbu olamshumul yutuq butun mamlakatni birlashtirdi", – deya urg'ulangan "World Soccer Talk" maqolasida.
AQShning "FoxSports" elektron nashrida esa "Birinchi jahon chempionati. O'zbekiston 2026-yilgi turnirda ishtirok etish huquqini qo'lga kiritdi" sarlavhali maqolani o'z o'quvchilari e'tiboriga taqdim qildi.
Unda O'zbekiston o'z tarixida ilk bor kelasi yili Shimoliy Amerikada bo'lib o'tadigan 48 jamoa ishtirokidagi jahon chempionatiga yo'llanma olgani xabar qilingan.
"Payshanba kuni Birlashgan Arab Amirliklari durang o'ynagan O'zbekiston ikkinchi bo'limda darvozabon O'tkir Yusupovning uchta muhim seyvni amalga oshirgan ajoyib o'yini evaziga kerakli ochkoni qo'lga kiritdi", – deb yozdi muallif.
"The Times of Central Asia" tomonidan mazkur mavzuga bag'ishlab chop etilgan maqolada ta'kidlanishicha, 34 yoshli mamlakat birinchi marta jahon chempionati final bosqichida ishtirok etish huquqini qo'lga kiritdi. Yakuniy bosqich oson bo'lmadi. O'zbekistonliklar BAAda o'yin boshlanishidan oldin turli to'siqlarga duch kelishdi. Lekin hech qanday qarshilik shu kuni O'zbekistonning uzoq kutilgan yo'llanmani qo'lga kiritishiga va bayram qilishiga to'sqinlik qilolmadi.
Materialda O'zbekiston ushbu saralash bosqichidagi 9 uchrashuvda bor-yo'g'i bitta mag'lubiyat alamini totib ko'rganiga alohida e'tibor qaratilgan.
"Mamlakatning yarmi BAA bilan o'yinni ko'rish uchun uxlamadi. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev esa o'yindan so'ng jamoa vakillari bilan telefon orqali muloqot qildi va ularni tarixiy g'alaba bilan qutladi", – deyiladi materialda.
"Hech shubhasiz, milliy sportimiz solnomasiga oltin harflar bilan bitiladigan bunday yorqin natija yurtimizdagi millionlab futbol muxlislari, butun xalqimizning necha yillik orzusi edi, desak, to'g'ri bo'ladi", – deya davlatimiz rahbarining O'zbekiston terma jamoasi futbolchilariga yo'llagan tabrigidan iqtibos keltirilgan materialda.
Maqola "Ehtimol, bu faqat boshlanishi. O'zbekistonning jahon chempionatidagi ishtiroki yana ham ko'proq o'zbek yoshlarini futbol bilan shug'ullanishga undashi shubhasiz. Ayni paytda, mamlakat shunchaki bayram qilishi mumkin. Kelgusi yil va katta umidlar oldinda", – degan so'zlar bilan yakunlangan.
Bundan tashqari, AQShdagi ommabop "Yahoo Sports" va "theScore" nashrlari ham O'zbekiston milliy terma jamoasining ushbu tarixiy g'alabasi haqida yozdi.