O‘zbekiston Prezidenti Termizdagi etnoshaharchani ko‘zdan kechirdi
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, ushbu loyiha Surxondaryo tarixi, hunarmandchiligi va anʼanaviy sanʼati namunalarini namoyon etish uchun zamonaviy infratuzilmaga ega yangi madaniy maskan sifatida yaratildi.
Majmua 10 million dollarlik investitsiya hisobidan barpo etildi. Olti gektar maydonda tarixiy qiyofadagi binolar, oilaviy mehmon uyi, doʻmbira ustaxonasi, baxshichilik ekspozitsiyasi, milliy taomlar restorani, bolalar uchun oʻyin maydonchasi hamda musiqiy favvoralar qad rostlagan.
Shaharcha yiliga 180 ming nafar sayyohga xizmat koʻrsatish quvvatiga ega, bu yerda 250 nafar odamga doimiy ish oʻrinlari yaratiladi. Mehmonlar nafaqat hunarmandlarning mahsulotlarini xarid qilishlari, balki ularning ishini kuzatishlari ham mumkin.
Prezidentimiz turizm maskanida yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi, hunarmandlar bilan muloqot qilib, tashrif buyuruvchilar uchun tashkil etilgan badiiy dasturni tomosha qildi.