O'zbekiston Prezidenti "INNOPROM" xalqaro ko'rgazmasini borib ko'rdi, bir qator uchrashuvlar o'tkazdi va hududlar hamda yetakchi kompaniyalar rahbarlari ishtirokidagi davra suhbatida qatnashdi
Aprel 28, 2025. 17:54 • 2 daq
TOSHKENT, 28-aprel. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun Toshkent shahrida ish boshlagan "INNOPROM. Markaziy Osiyo" beshinchi xalqaro sanoat ko'rgazmasiga tashrif buyurdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, ko'rgazma "Central Asian Expo Uzbekistan" majmuasida o'tkazilmoqda. Ekspozitsiyaning umumiy maydoni 18 ming kvadrat metrdan ziyod. Unda Rossiya, Markaziy Osiyodagi qo'shni davlatlar, Xitoy, Hindiston va boshqa mamlakatlardan 10 mingdan ortiq delegatlar ishtirok etmoqda.
Ko'rgazmada mashinasozlik, elektrotexnika, metallurgiya, kimyo sanoati, transport, qurilish, IT va boshqa tarmoqlardagi yetakchi korxonalarning texnologik yechimlari, zamonaviy uskunalari va tayyor sanoat mahsulotlari namoyish etilmoqda.
Pavilyonlar va ekspozitsiyalarni ko'zdan kechirish chog'ida davlatimiz rahbari iqtisodiy kooperatsiya uchun katta salohiyat va yangi biznes g'oyalar ishlab chiqish uchun yaxshi imkoniyatlar mavjudligini alohida ta'kidladi.
Forum yangi yirik loyihalarni ilgari surishga sur'at bag'ishlashi, uzoq muddatli sheriklik aloqalarini rivojlantirish va hududlararo hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Tadbir doirasida O'zbekiston Prezidenti Rossiya Hukumati Raisining birinchi o'rinbosari Denis Manturov boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuvlar o'tkazdi.
Rossiya delegatsiyasi rahbari Prezidentimizga Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O'tgan yil may oyida Rossiya Prezidentining O'zbekistonga davlat tashrifi yakunida erishilgan kelishuv va bitimlarni amalga oshirish masalalari ko'rib chiqildi.
Tovar ayirboshlashning o'sish sur'ati saqlanib qolmoqda, ikki mamlakat hududlarini faol jalb etgan holda muhim kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, kooperatsiya loyihalari va dasturlarini ilgari surish, shu jumladan "Innoprom" forumi doirasida o'zaro muvofiqlashgan yechimlarni ishlab chiqish muhimligi ta'kidlandi.
Tatariston Raisi Rustam Minnixanov bilan uchrashuvda yetakchi korxonalarning sanoat kooperatsiyasini va faol gumanitar almashinuvni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Jadal muloqotlarni davom ettirish, neft-gaz, kimyo, transport, turizm va boshqa sohalarda, shu jumladan O'zbekiston hududlaridagi sanoat zonalari doirasida qo'shma loyihalarni ilgari surishga kelishib olindi.
"Rosatom" davlat korporatsiyasi bosh direktori Aleksey Lixachev bilan suhbatda tinch atom sohasidagi hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani qayd etildi.
Qishloq xo'jaligi va tibbiyotda yadro texnologiyalarini qo'llash sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, Toshkent shahridagi "MIFI" filiali negizida kadrlar tayyorlash masalalariga alohida e'tibor qaratildi.