Misr hukumati 2025-yilda ilk marotaba O'zbekistonga "S" gepatitiga qarshi dori vositalarini beg'araz taqdim etdi
Iyun 01, 2025. 13:16 • 2 daq
QOHIRA, 1-iyun. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston elchixonasi tashabbusi bilan Misrdan "S" gepatiti kasalligiga qarshi dori vositalarining 2025-yildagi ilk partiyasi olib kelindi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Ushbu insonparvarlik loyihasi davlatimiz rahbarining mamlakatimizda "S" gepatitini 100 foiz davolash bo'yicha tashabbusi ijrosi doirasida amalga oshirildi.
O'zbekiston diplomatik vakolatxonasi va Misr Sog'liqni saqlash vazirligi rahbariyati o'rtasida o'tkazilgan muzokaralar natijasida umumiy qiymati 114.829 AQSh dollariga teng 31 ta qutida 7440 dona bo'lgan "S" gepatitiga qarshi "Sofosbuvir-400mg" dori vositasini yurtimizda beg'araz insonparvarlik ko'magi sifatida taqdim etilishiga erishildi. Mazkur dori vositalari 31 may kuni "Uzbekistan Airways" aviakompaniyasining samolyotida Sharm ash-Shayx – Toshkent avia yo'nalishi bo'yicha O'zbekistonga olib kelindi.
Ushbu dori vositalari mamlakatimizda "S" gepatitini 2030-yilga qadar bartaraf etish bo'yicha milliy dasturga asosan Sog'liqni saqlash vazirligi huzuridagi Virusologiya ilmiy-tekshirish institutiga taqdim etiladi.
O'zbekiston elchixonasi xabariga ko'ra, 2023-2024-yillarda Misr hukumati tomonidan mamlakatimizga "S" gepatitiga qarshi kurashish uchun umumiy vazni 12,4 tonna bo'lgan "Daclatasvir" va "Sofosbuvir" dori vositalari 27 partiyada insonparvarlik ko'magi sifatida berilgan.