Yekaterinburg Museum keeps a fragment of the marble slab from Amir Temur’s mausoleum
YEKATERINBURG, February 25. /Dunyo IA/. Uzbek diplomats met with the leadership of the Sverdlovsk Regional Museum of Local History in Yekaterinburg, reports Dunyo IA correspondent.
The museum's exhibits were inspected to gather information on scientific works, historical relics, material objects and other data significant for studying our great history.
According to the museum administration, its funds currently house a unique historical artefact - a fragment of a marble slab from the mausoleum of Amir Temur.
The inspection of the marble slab revealed that this fragment was brought to the Urals during the Russian Empire's campaign in Turkestan (1868–1878) by Lieutenant General Alexander Baranov. During this campaign, Temurid dynasty mausoleum in Samarkand was damaged, and the unique marble fragment was removed. Later, the fragment brought by Baranov was presented at the Ural - Siberian Exhibition of 1887 and donated to the Sverdlovsk Regional Museum of Local Lore.
Currently, the fragment of the marble slab from Amir Temur's mausoleum is kept in the Sverdlovsk Regional Museum of Local Lore.