Avgust 21, 2026. 19:30 • 2 daq
Keng miqyosli ushbu xalqaro tadbir 2026-yilning 4–6-sentyabr kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadi. Bo‘lajak forumning “Tahlikali davrda barcha uchun shaxsiy huquq, adolat va qadr-qimmatni tiklash” deb nomlanishi jahon hamjamiyatining yangi avlod siyosatchilarining konstruktiv muloqoti orqali zamonamiz tahdidlariga javob topishga bo‘lgan intilishini aks ettiradi.
Konferensiyada 183 mamlakatdan 15 ta xalqaro tashkilot, 50 nafarga yaqin doimiy kuzatuvchi hamda 300 nafar ishtirokchi qatnashishi kutilmoqda. Uchrashuvlarda yoshlar hayotining muhim jihatlariga bag‘ishlangan oltita mavzuli sessiya o‘tkaziladi.
Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bo‘yicha parlament hamkorligining III Global forumining o‘tkazilishi ham ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otmoqda. Unda qatnashchilar global ahamiyatga ega kun tartibini amalga oshirishda yosh parlamentariylarning o‘rnini muhokama qiladi.
“Avesta” nashrining qayd etishicha, forumning rasmiy qismi 4–5-sentyabr kunlari davom etadi. Yakuniy tadbirlar davomida ishtirokchilar O‘zbekistonning boy madaniy merosi bilan tanishish imkoniga ega bo‘lishadi.
Yosh parlamentariylar global konferensiyasi 2014-yilda tashkil etilgan bo‘lib, yoshlarning demokratik jarayonlardagi ishtirokini kengaytirish uchun asosiy maydon hisoblanadi.
Bunday yirik forumning Samarqandda o‘tkazilishi butunjahon yoshlarining birdamligini mustahkamlash va intellektual salohiyatini rivojlantirishga qaratilgan muhim xalqaro muloqot maydoni sifatida O‘zbekistonning ortib borayotgan obro‘-eʼtiborini yana bir bor ifodalaydi.