Ashxoboddan munosabat: O‘zbekiston tashqi siyosati inson faktoriga yo‘naltirilgan
ASHXOBOD, 20-yanvar. / “Dunyo” AA/. Turkmanistonning “News Central Asia” AA bosh muharriri Tariq Saidiy “Dunyo” AA uchun O‘zbekiston Prezidenti raisligida bo‘lib o‘tgan Tashqi ishlar vazirligi va xorijdagi diplomatik vakolatxonalar faoliyatiga bag‘ishlangan yig‘ilish haqida fikr bildirdi:
– O‘zbekiston chuqur o‘zgarishlar davriga qadam qo‘ymoqdaki, bu shunchaki siyosatni o‘zgartirishdan ko‘ra ko‘proq narsani talab qiladi. Ular milliy ongda tub burilish yasashni istashadi. Prezident Shavkat Mirziyoyev 15-yanvar kuni diplomatlarga murojaatida beqaror geosiyosiy dunyoda milliy manfaatlarni qatʼiy himoya qilib, aniq natijalarga erisha oladigan “yangi avlod diplomatlari”ni yaratishga chaqirdi.
Bu nafaqat diplomatlar, balki boshqa soha rahbarlaridan tortib, hududlar aholisiga ham daʼvatdir. Haqiqiy muvaffaqiyatga erishish uchun butun tizim sinxron o‘zgarishlarni boshdan kechirishi kerak. Bunda hamma ushbu yangi tamoyillarga nafaqat so‘zma-so‘z maʼnoda, balki natijaga yo‘naltirilgan faol ruhda amal qiladi.
Bunday turdagi sharhlarda ushbu keng ko‘lamli islohotning barcha jihatlarini ko‘rib chiqish mumkin emas. Ammo biz tezkor tuzatish eng dolzarb bo‘lgan aniq sohalarni ko‘rsatishimiz mumkin. Bu o‘zgarishlar zamirida iqtisodiy sheriklikka mutlaqo yangicha yondashuv bo‘ladi.
Prezident zamonaviy elchi investitsiyalarni jalb qilish, eksport bozorlarini ochish va logistika yo‘laklarini ishga tushirish uchun masʼul bo‘lgan davlat vakili ekanini taʼkidladi. Buning uchun davlat, xususiy va davlat-xususiy shakllaridagi boshqaruv va farmoyish beruvchi tuzilmalar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri, yuqori tezlikdagi aloqalarni yo‘lga qo‘yish zarur.
Bu – savdoga aloqador barcha vazirliklar, viloyat hokimliklarini yagona jipslashgan kuchga birlashtiradigan yaxlit tarmoq tashkil etish, degani. Bu hamkorlik qanchalik tez va ishonchli bo‘lsa, yaqinda imzolangan 160 milliard dollarlik savdo va investitsiya shartnomalarini mamlakatning sezilarli ravnaqiga aylantirish shunchalik oson bo‘ladi.
Bundan tashqari, diplomatiyaning yangilangan formati sunʼiy intellektdan faol foydalanish orqali ilg‘or texnologiyalardan foydalanishi kerak. Ushbu o‘tish barcha diplomatlardan sunʼiy intellekt sohasida zarur tayyorgarlikni talab qiladi, ularga kengayib borayotgan imkoniyatlardan qanday foydalanish va ular uchun o‘rnatilgan qatʼiy asosiy samaradorlik ko‘rsatkichlariga rioya qilishni o‘rgatadi.
O‘zbekiston o‘z vositalarini modernizatsiya qilayotgan bir paytda, siyosatni amalga oshirishda inson omilini eʼtibordan chetda qoldirib bo‘lmaydi. Prezident “kabinet diplomatiyasi”ga ishora qilib, uning o‘rniga joylarda ishlash va to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotga o‘tishga chaqirdi.
Bugungi kunda O‘zbekistonning diplomatik vakolatxonalari zimmasiga xorijdagi o‘z fuqarolarining huquqlarini himoya qilish, ularning qonuniy, yuqori daromadli ish o‘rinlariga ega bo‘lishini taʼminlashdek ezgu vazifa yuklatilgan.
Gap jahonning 100 ta yetakchi universiteti bilan hamkorlik qilish yoki fermerlarning xarajatlarini kamaytirish uchun transport yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish haqida ketyaptimi, bundan qatʼi nazar, maqsad insonga yo‘naltirilgan tashqi siyosatdir.
Tashqi siyosat konsepsiyasining yangilanishi xavfsizlik va iqlim sohasidagi uzoq muddatli strategik maqsadlarni aks ettirib, O‘zbekistonning global tinchlik va diplomatiya markazi sifatidagi nufuzini mustahkamlaydi.
O‘zbekiston xalqaro hamjamiyatga biznes uchun ochiqligi, natijalarga intilayotgani va yagona, kelishilgan maqsad bilan oldinga harakat qilayotganini bildiradi.