“Orta Lectura”: Yangi O‘zbekistonda xorijiy investitsiyalar hajmi 13,7 milliard dollarga yetdi
MADRID, 23 may. /“Dunyo” AA/. Ispaniyaning “Orta Lectura” nashrida Yangi O‘zbekistonning global inqirozlar sharoitida iqtisodiy barqarorlikni ta’minlash va transformatsiya qilish borasidagi islohotlari bag‘ishlangan tahliliy maqola e’lon qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Maqolada O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqaviy tadqiqotlar instituti (SMTI) birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matovning fikrlariga tayanib, mamlakatning 2026 yil birinchi choragidagi ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish yakunlari baholangan.
Ekspertning ta’kidlashicha, erishilgan ko‘rsatkichlar O‘zbekistonning tashqi shoklarga nisbatan ishonchli ichki immunitetni shakllantira olganidan dalolat beradi. Global bozorlardagi beqarorlik va logistik zanjirlarning uzilishiga qaramay, mamlakatda YAIM o‘sishi o‘tgan yilning mos davridagi 6,8 foizdan joriy yilda 8,7 foizga ko‘tarildi. Sanoat sektori 8 foizga, lokomotiv vazifasini bajargan xizmatlar sohasi esa 16,1 foizga o‘sdi.
Nashr ushbu ijobiy dinamikani Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilayotgan, davlatni oddiy nazoratchidan modernizatsiya jarayonlarining faol katalizatoriga aylantirgan puxta strategiyaning to‘g‘ridan-to‘g‘ri natijasi sifatida tavsiflaydi.
Xususan, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash uchun bank tizimi orqali 140 trillion so‘m (o‘tgan yilga nisbatan 30 foiz ko‘p) mablag‘ yo‘naltirilgani, mahallalarga manzilli yordam sifatida 3,6 trillion so‘m ajratilgani iqtisodiy faollikni pastdan boshlab tiklashga xizmat qilgan.