Avgust 18, 2026. 20:05 • 2 daq
To‘rt soatlik uchrashuv maxsus elchining Qohirada HAMAS vakillari, Misr, Qatar va Turkiya vositachilari bilan muzokaralaridan so‘ng bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Binyamin Netanyahu HAMASning quroldan voz kechishga shayligiga jiddiy shubha bildirdi va Amerika delegatsiyasining nima sababdan bu guruh bilan muzokara olib borgani bilan qiziqdi.
Jared Kushnerning taʼkidlashicha, Vashingtonga HAMASning demilitarizatsiya bo‘yicha majburiyatlarni bajarishga tayyorligi haqida bevosita eshitish muhimdir. Uning so‘zlariga ko‘ra, keyingi harakatlar avvalo qurolsizlanishga bog‘liq bo‘ladi.
Amerikaning rejasiga muvofiq, HAMAS qurol-yarog‘ni Falastinning texnokratlar hukumatiga topshirishi kerak, shundan so‘ng ular yo‘q qilish uchun Xalqaro barqarorlashtiruvchi kuchlarga beriladi. Vashingtonning qayd etishicha, G‘azo sektorini qayta tiklash ishlari qurolsizlanish jarayoni yakunlanmaguncha boshlanmaydi.
Maxsus elchi AQSh bevosita tahdid yuzaga kelgan taqdirda Isroilning o‘zini-o‘zi himoya qilish huquqini cheklash niyatida emasligini maʼlum qildi. Ayni paytda tomonlar qoidabuzarliklar va yuzaga kelayotgan tahdidlarni kuzatib boruvchi mojarolarning oldini olish mexanizmini yaratishga kelishib oldi.
Tomonlar G‘azoni demilitarizatsiya qilish va gumanitar vaziyat bo‘yicha ikkita alohida ishchi guruh tuzishga kelishdi. Bosh vazir gumanitar sharoitlar, xususan, suv taʼminoti va sanitariya sohasini yaxshilash bo‘yicha choralar ko‘rish majburiyatini ham oldi.
Muzokaralar oktyabr oyidagi saylovlar arafasida Isroildagi siyosiy keskinlik fonida o‘tdi. Binyamin Netanyahu G‘azo masalasida ehtimoliy yon berishlar tufayli muxolifat tanqidiga uchramoqda va OAV fikricha, Amerikaning rejasiga ehtiyotkorona yondashmoqda.
Shu bilan birga, AQSh prezidenti Donald Tramp shu hafta boshida Isroilni G‘azo sektoriga havo hujumlarini to‘xtatishga chaqirib, HAMAS qurol tashlashga rozi bo‘lganini aytgan edi. AQSh maʼmuriyati bevosita tahdidlar bilan bog‘liq bo‘lmagan zarbalar haqida gap ketayotganiga aniqlik kiritdi.