Joriy yilda “Iteca Exhibitions” ko‘rgazma mavsumining klassik modeli yangi formatlar bilan boyitiladi
Yanvar 23, 2026. 19:54 • 2 daq
TOSHKENT, 23-yanvar. /“Dunyo” AA/. Toshkentda “Iteca Exhibitions” xalqaro ko‘rgazma kompaniyasining 2025-yil yakunlari va 2026-yilga mo‘ljallangan rejalar taqdimotiga bag‘ishlangan matbuot konferensiyasi bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Tadbir kompaniyaning 31-ko‘rgazma mavsumi boshlanganini anglatadi.
Matbuot konferensiyasida ta’kidlanganidek, 2025-yilda “Iteca Exhibitions” 20 ta xalqaro ko‘rgazma, to‘rtta yirik forum va 36 ta mavzuli seminarlar tashkil etdi. Ularda 4311 ta kompaniya va brendlar, 251 ta spiker va moderatorlar hamda 55 ta davlatdan 3957 ta delegat ishtirok etdi. Tashriflarning umumiy soni 101 ming 160 tani tashkil etdi, ishtirokchilar geografiyasi esa 75 ta davlatni qamrab olib, kompaniya ko‘rgazma loyihalariga xalqaro qiziqish yuqori ekanligini tasdiqladi.
2026-yilgi rejalar haqida gapirar ekan, bosh direktor o‘rinbosari Oyimxon Bobojonova kompaniya ishtirokchi davlatlar geografiyasini va ko‘rgazma mavzularini kengaytirish niyatida ekanligini, faoliyatning ham miqdoriy, ham sifat ko‘rsatkichlarini kuchaytirishini ma’lum qildi.
Ko‘rgazma mavsumining klassik modeli yangi formatlar, forumlar va biznesni rivojlantirishga, milliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlashga, investitsiyalarni jalb qilishga va ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlashga qaratilgan qayta yo‘lga qo‘yilgan loyihalar bilan to‘ldiriladi.
Joriy yilda “O‘zekspomarkaz” MMK va CAEx Uzbekistan maydonlarida 22 ta xalqaro ko‘rgazma va beshta konferensiya o‘tkazish rejalashtirilgan.
Alohida qayd etildiki, 2026-yilda kompaniyaning to‘rtta ko‘rgazmasi o‘z yubileylarini nishonlaydi: TIHE – 30 yil, UzFood – 25 yil, MiningMetals Uzbekistan – 20 yil va E-TechExpo – 5 yil.
Yangi mavsumning o‘ziga xos xususiyati taqvimda suv resurslari masalalariga bag‘ishlangan yangi ekspozitsiyaning paydo bo‘lishi bo‘ladi. Industrial tadbirlar departamenti direktori Nodirbek To‘rabekovning so‘zlariga ko‘ra, “Tashkent Water Week” xalqaro suv forumida 22 dan ortiq davlat va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etishi kutilmoqda. Forum O‘zbekiston hukumati tomonidan “Iteca Exhibitions”, Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti hamda Progressiv islohotlar markazi ko‘magida tashkil etilmoqda.
Hukumat vakillari, jumladan, suv va qishloq xo‘jaligi vazirlari ishtirokidagi yig‘ilishlar asosiy voqealar bo‘lib, unda mintaqadagi transchegaraviy suv almashinuvi masalalari muhokama qilinishi ko‘zda tutilgan. “Dunyo” AA forumning axborot hamkori deb e’lon qilindi, bu esa tadbirning milliy va xalqaro miqyosda keng yoritilishini ta’minlaydi.
Bahorgi ko‘rgazma mavsumini mamlakatning asosiy qurilish ko‘rgazmasi – “UzBuild” ochib beradi. U “O‘zekspomarkaz” MMKda O‘zbekiston qurilish va interyer haftaligi doirasida bo‘lib o‘tadi va “BuildTech” ixtisoslashtirilgan bo‘limi hamda ICCI xalqaro qurilish sanoati konferensiyasi bilan to‘ldiriladi.
Yakunda kompaniya vakillari “Iteca Exhibitions” o‘z loyihalarini ishtirokchilar uchun amaliy samara beradigan va O‘zbekiston iqtisodiyotining asosiy tarmoqlarini rivojlantirishga xizmat qiladigan samarali B2B-platforma sifatida rivojlantirishda davom etishini ta’kidladilar.