May 14, 2026. 20:10 • 55 soniya
TOSHKENT, 14-may. /“Dunyo” AA/. O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Olimjon Abdullayev bugun Chexiya elchisi Lyubomir Frebort bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri
TIV maʼlumotiga ko‘ra, muloqotda ikki tomonlama hamkorlikning konsullik-huquqiy yo‘nalishlari, xususan, Chexiyada vaqtincha mehnat qilayotgan va taʼlim olayotgan O‘zbekiston fuqarolarining huquq va manfaatlarini himoya qilish, ularga ko‘rsatilayotgan konsullik xizmatlari sifatini oshirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda O‘zbekiston va Chexiya o‘rtasida mehnat migratsiyasi sohasidagi hamkorlikni yana-da rivojlantirish, xususan O‘zbekistondan malakali tibbiyot xodimlarini jalb qilish, nomzodlarni kasbiy va til jihatdan tayyorlash hamda ishga joylashtirish jarayonlarini tizimli tashkil etish masalalari muhokama qilindi.