Turkiyadan munosabat: O‘zbekiston–Chexiya munosabatlari yuqori darajada pragmatik ko‘rinish kasb etmoqda
May 01, 2026. 16:25 • 2 daq
ANQARA, 1-may. /“Dunyo” AA/. Turkiya Strategik tadqiqotlar va taraqqiyot markazi boshqaruvi raisi Yunus Emre Kanat “Dunyo” AAga Chexiya Bosh vaziri Andrey Babishning 29–30-aprel kunlari O‘zbekistonga qilgan rasmiy tashrifi yakunlari bo‘yicha fikr bildirdi:
– Bosh vazir Andrey Babishning 29–30-aprel kunlari O‘zbekistonga amalga oshirgan tashrifi oddiy protokol tadbiri emas, balki ancha keng siyosiy va iqtisodiy ahamiyatga ega voqeadir. Bu Yevropaning Markaziy Osiyoga bo‘lgan qiziqishi nafaqat saqlanib qolayotgani, balki tobora ortib borayotganidan dalolat beradi.
Institutsional jihat alohida eʼtiborga molik. O‘zbekistonning Chexiyadagi elchixonasi hali rasman ochilmagan bo‘lsa-da, tayyorgarlik jarayonida ham samarali ish mexanizmlarini yo‘lga qo‘yishga va yuqori darajadagi aloqalarni tashkil etishga sezilarli hissa qo‘shmoqda.
Bunday jadal natijalar ko‘p jihatdan ikki davlat o‘rtasidagi yuqori darajadagi ishonch va konstruktiv, do‘stona munosabatlar tufayli yuzaga keldi. Bu esa qulay siyosiy muhit va o‘zaro manfaatdorlik yangi diplomatik missiyalar hatto qisqa muddatda ham amaliy natijalar berishi va hamkorlikni kengaytirishga mustahkam poydevor yaratishini ko‘rsatadi.
Toshkentda O‘zbekiston–Chexiya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi. Bunday platformalar bugungi kunda siyosiy kelishuvlarni tezkor ravishda amaliy biznes shartnomalariga aylantiradigan hamkorlik muhitini shakllantirmoqda. Bu endilikda shunchaki fikr almashish emas, balki sanoatdan innovatsiyalargacha bo‘lgan aniq sohalardagi keng ko‘lamli hamkorlikdir.
Uchrashuvlarda qator ikki tomonlama hujjatlarning imzolangani alohida eʼtiborga molik. Muhimi, bu yerda gap umumiy yoki deklarativ siyosiy kelishuvlar haqida emas, balki amaliy va pragmatik yondashuv haqida ketmoqda. Tomonlar aniq bayonotlardan ko‘ra, yaqin kelajakda sezilarli natija berishi mumkin bo‘lgan hamkorlik mexanizmlariga tayanayotgani bilan ajralib turibdi.
Turkiya nuqtai nazaridan, O‘zbekiston–Chexiya hamkorligining faollashuvi kengroq mintaqaviy tendensiyaning mantiqiy davomi sifatida ko‘rinadi. O‘zbekiston hamkorlar doirasini izchil kengaytirib, mintaqa bo‘yicha asosiy investitsiya va hamkorlik markazlaridan biriga aylanmoqda. Bu esa nafaqat ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlaydi, balki ko‘p tomonlama iqtisodiy hamkorlik uchun ham qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.
Xulosa qilib aytganda, ushbu tashrif shunchaki diplomatik kalendardagi navbatdagi tadbir emas, balki chuqurroq strategik o‘zgarishning ifodasidir. O‘zbekiston Yevroosiyo makonida faol va talabgir davlat sifatida o‘z o‘rnini tobora mustahkamlab bormoqda.