O‘zbekiston va Daniya o‘rtasida biznes hamkorligini kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi
KOPENGAGEN, 12 avgust. /“Dunyo” AA/. O‘zbekistonning Stokgolm shahridagi elchixonasi tashabbusi bilan Daniya TIV Yevropa qo‘shnichiligi departamenti direktori Peter Lassen va Daniya Sanoat konfederatsiyasi direktori o‘rinbosari Yens Xolst-Nilsen ishtirokida onlayn uchrashuv o‘tkazildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Unda O‘zbekiston va Daniya o‘rtasida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va texnologik hamkorlikni kengaytirish, ishbilarmon doiralar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni rivojlantirish hamda xususiy sektor vakillari o‘rtasidagi muloqotni faollashtirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, muloqot davomida Daniyaning yuqori texnologiyali va innovatsion kompaniyalarini O‘zbekiston iqtisodiyotining ustuvor tarmoqlariga jalb etish istiqbollariga alohida eʼtibor qaratildi. Jumladan, tog‘-kon sanoati, energiya tejamkorligi, kimyo sanoati, baliqchilik, chorvachilik va qishloq xo‘jaligi sohalarida hamkorlik qilish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.