Issues of supplying Uzbek products to the most popular hypermarket in Egypt were discussed in Cairo
CAIRO, February 23. /"Dunyo" IA/. Representatives of our country’s Embassy in Egypt met with the head of the most popular Egyptian hypermarket "HyperOne", Muhammad al-Hawari, and the general purchasing manager, Yasser al-Dallal.
During the conversation, the main emphasis was placed on the possibility of supplying Uzbek goods to hypermarket shelves.
It was suggested that organizing a "Week of Uzbekistan" and placing advertising for Egyptians in the hypermarket area could facilitate the supply of Uzbek goods. During the discussion, it was mentioned that similar practices were previously used by manufacturers in other countries, particularly Pakistan, resulting in a significant increase in interest in their products.
According to the Embassy of Uzbekistan in Egypt, at the meeting great interest was shown in baking and distributing Uzbek bread directly on the territory of "HyperOne".
It should be noted that "HyperOne" is the largest hypermarket in Egypt and in 2023 it provided services to 72 million customers.